Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
TDSSAA South and West Track Championships
May 19th-20th 2015 Toronto, Ontario, Canada
Report
Block
9 Followers
Home
Photos
Blog
News
Attendees
Videos
Records
Info/Results
History for 2011 May 9th to May 10th
Results
Video
News
2015
2014
1
1
2013
1
1
2012
1
1
2011
1
222
1
2009
1
1
Media for 2011
Videos (
222
)
View
+
Photos (
0
)
View
+
Articles (
1
)
View
+
Blogs (
0
)
View
+
Results
2011 Results - Toronto South and West Track and Field Championships
May 11th 2011, 12:40am
Attending groups
RunnerSpace.com/HighSchool
Ctl Commerce Collegiate Inst Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Etobicoke Collegiate Institute Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Northern Secondary School Track and Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Bloor CI Track and Field and Cross Country - Toronto, Ontario
RunnerSpace.com/OFSAA
Martingrove Collegiate Instutute Track and Field and Cross Country - Etobicoke, Ontario
Lawrence Park Collegiate Inst Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Parkdale Collegiate Institute Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Marc Garneau Collegiate Inst Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Silverthorn Collegiate Inst Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Rosedale Heights Sch Of Arts Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
York Memorial Collegiate Inst Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
East York Collegiate Institute Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Weston Collegiate Institute Track and Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Jarvis Collegiate Institute Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
George Harvey Collegiate Inst Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Malvern Collegiate Institute Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Scarlett Hts Entrepreneur Acad Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Forest Hill Collegiate Inst Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Humberside Collegiate Inst Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Leaside High School Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Kipling Collegiate Institute Track and Field and Cross Country - Etobicoke, Ontario
Central Technical School Track and Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Western Tech-commercial Sch Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Monarch Park Collegiate Inst Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Central Etobicoke High School Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
University Of Toronto Schools Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Runnymede Collegiate Institute Track and Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Greenwood Secondary School Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
North Albion Collegiate Inst Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Vaughan Road Academy Track and Field and Cross Country - Scarborough, Ontario
Lakeshore Collegiate Institute Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Eastern Commerce Collegiate Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
West Humber Collegiate Inst Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Oakwood Collegiate Institute Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Etobicoke School of the Arts Track and Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Riverdale Collegiate Institute Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Thistletown Collegiate Inst Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Harbord Collegiate Institute Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Richview Collegiate Institute Track and Field and Cross Country - Toronto, Ontario
North Toronto Collegiate Institute Track and Field and Cross Country - Toronto, Ontario
RunnerSpace.com/ON
Invited groups
2011
TDSSAA South and West Track Championships
2011 Results - Toronto South and West Track and Field Championships
Published by
Chris Nickinson
May 11th 2011, 12:40am
TDSSAA South and West Track Championships
May 9, 2011 to May 10, 2011
Centennial Stadium, Toronto, ON, CA
« Filter Results by Team: »
Bloor
Central Commerce Collegiate
Central Etobicoke H
Central Technical
East York
Eastern Commerce Collegiate Institute
Etobicoke CI
Etobicoke School of the Arts
Forest Hill - Toronto
George Harvey
Greenwood
Harbord
Humberside
Jarvis
Kipling
Lakeshore CI - Toronto
Lawrence Park
Leaside
Malvern
Marc Garneau - Toronto
Martingrove
Monarch Park
North Albion
North Toronto
Northern - Toronto
Oakwood
Parkdale
Richview CI
Riverdale
Rosedale Heights Sch. of the Arts
Runnymede
Scarlett Heights Entrepreneurial Academy
Silverthorn
Thistletown
University of Toronto
Vaughan Road Academy
West Humber
Western Technical-Commeral
Weston
York Memorial
|
100m
|
200m
|
400m
|
800m
|
1500m
|
3000m
|
2k Steeple
|
80m Hurdles
|
100m Hurdles
|
110m Hurdles
|
300m Hurdles
|
400m Hurdles
|
4x100m Relay
|
4x400m Relay
|
Shot Put
|
Discus
|
Javelin
|
High Jump
|
Long Jump
|
Triple Jump
|
Pole Vault
Mens 1500m Junior South
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Rukaj, Rigers
Marc Garneau - T
4:31.53
1
10
2
Foster, Eliot
Malvern
4:44.97
1
8
3
Kocettrev, Philip
Lawrence Park
4:46.05
1
6
4
McDonald, Matthew
Malvern
4:46.49
1
4
5
Tu, Eugene
Riverdale
4:46.84
1
2
6
Darnley, MacNeal
Monarch Park
5:00.49
1
1
7
Kirkof, Bolton
Malvern
5:02.11
1
8
Fraeys, Jeremie
Leaside
5:02.19
1
9
Lungkara, Kelsang
Jarvis
5:04.98
1
10
Gebrehaymanet, Natna
Greenwood
5:10.34
1
11
Taban, Thairu
Marc Garneau - T
5:10.71
1
12
Chukwu, Kelvin
Forest Hill - To
5:12.49
1
13
Frias, Ryan
Riverdale
5:13.05
1
14
Schwarzberg, Lurne
Lawrence Park
5:15.69
1
15
Shackleton, Martin
East York
5:20.57
1
16
Bashie, Ishmum
East York
5:21.27
1
17
Park, Jason
University of To
5:26.64
1
18
Freedman, David
University of To
5:32.77
1
19
Sinclair, John
Lawrence Park
5:34.17
1
20
Dossett, Greg
Lawrence Park
5:34.88
1
21
MacInnis, Andrew
Northern - Toron
5:41.13
1
22
Su, Kelvin
North Toronto
5:42.96
1
23
Gilmore, Julian
Northern - Toron
5:46.46
1
--
Wilson, Derek
Northern - Toron
NT
1
--
Turney, Justin
Harbord
NT
1
--
Huang, Sinion
East York
NT
1
--
Burk, Jack
Northern - Toron
NT
1
Mens 1500m Junior West
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Favit, Shane
Richview CI
4:26.72
1
10
2
Cronkite, Austin
Martingrove
4:28.86
1
8
3
Dziemianko, Leonard
Richview CI
4:30.90
1
6
4
Buck, Scott
Runnymede
5:00.36
1
4
5
Watling, Braden
Runnymede
5:15.86
1
2
6
Sanger, Malcolm
Vaughan Road Aca
5:18.27
1
1
7
Jinkinson, David
Etobicoke CI
5:26.78
1
8
Sivapaa, Mathialakan
Thistletown
5:27.59
1
9
Laki, Richard
Martingrove
5:29.19
1
10
Jaswal, Vikrant
West Humber
5:37.08
1
11
Khandakar, Shadman
Etobicoke CI
5:40.36
1
12
Momchilov, Alexander
Martingrove
5:40.83
1
13
Ganesh, Avin
Weston
5:43.23
1
14
Zadorozhny, Bogdan
Martingrove
5:55.26
1
15
Guppy, Robert
Thistletown
6:10.22
1
16
Namasivayam, Kirujan
Martingrove
7:22.03
1
--
Fervaha, Paul
West Humber
NT
1
--
Manzaharez, Bogart
Vaughan Road Aca
NT
1
Mens 1500m Midget South
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Carson, Ben
Leaside
4:16.33
1
10
2
Carroll, Jake
Humberside
4:18.08
1
8
3
Petta, Michael
Northern - Toron
4:29.18
1
6
4
Kennedy, Jack
Humberside
4:36.15
1
4
5
Kreynin, Ilya
University of To
4:38.20
1
2
6
Delazzari, David
Leaside
4:40.49
1
1
7
Moore, Christopher
Lawrence Park
4:40.72
1
8
Mulligan, Alex
Malvern
4:40.93
1
9
Hoyte, Kennedy
East York
5:10.91
1
10
Martin, Sean
Lawrence Park
5:25.04
1
--
Elliot, Erik
Leaside
NT
1
--
Loparco, JP
Humberside
NT
1
--
Lopez, Tomas
East York
NT
1
Mens 1500m Midget West
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Kanko, Robbie
Martingrove
4:52.61
1
10
2
Bessai, Santiago
Etobicoke School
4:57.04
1
8
3
Purvis, Joel
Etobicoke School
5:05.11
1
6
4
Moore, Joshua
Vaughan Road Aca
5:12.44
1
4
5
McCullough, Connor
Etobicoke CI
5:15.56
1
2
6
Burley, Eli
Etobicoke School
5:16.67
1
1
7
Pye, Liam
Richview CI
5:18.91
1
8
Learmonth, Jamie
Richview CI
5:22.21
1
9
Banerji, Retom
Etobicoke CI
5:25.94
1
10
Majluf, Sergio
Martingrove
6:13.04
1
--
Michalski, Caleb
Richview CI
NT
1
--
Kocsis, Mark
Lakeshore CI - T
NT
1
--
Degirmenci, Sencol
Central Etobicok
NT
1
--
Robinson, Philip
Etobicoke CI
DQ
1
--
Agnew, Matthew
Etobicoke CI
DQ
1
Mens 1500m Senior South
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Masil-Mitro, Liam
Forest Hill - To
4:13.55
1
10
2
Gordon, Andrew
Northern - Toron
4:14.11
1
8
3
Ntoukas, Nick
East York
4:21.13
1
6
4
Anderson, Curtis
Malvern
4:24.01
1
4
5
Ghiglione, Gabriel
Rosedale Heights
4:25.46
1
2
6
Hill, Scott
Humberside
4:37.29
1
1
7
Groves, Kai
Malvern
4:41.28
1
8
Suzin, Nick
Humberside
4:48.25
1
9
Parker, Michael
Lawrence Park
4:49.19
1
10
Goldenberg, Brendan
Monarch Park
4:52.99
1
11
Manitowabi, Mario
East York
4:57.13
1
12
Varro, Adam
Malvern
4:59.72
1
13
Vine, Dakota
Western Technica
5:01.60
1
14
Kang, David
North Toronto
5:01.70
1
15
Zambazis, Peter
Leaside
5:10.84
1
16
Cariglia, Gonzalo
Riverdale
5:13.00
1
17
Wong, Kyle
Humberside
5:18.85
1
18
Chau, Bryan
North Toronto
5:21.04
1
19
Gebrehimet, Rustom
Greenwood
5:24.94
1
20
Ryan, Peter
North Toronto
5:25.43
1
21
Hagos, Mulugeta
Greenwood
5:26.15
1
22
Ketko, Thomas
Leaside
5:29.11
1
23
Olano, Nicolas
Northern - Toron
5:39.24
1
24
Ly Pham, Johnny
Central Commerce
5:40.59
1
25
ajasingam, Lakshanth
Greenwood
5:50.55
1
26
Haddi, Ziv
North Toronto
6:12.99
1
--
Saston, Duncan
Lawrence Park
NT
1
--
Kita, Anthony
Monarch Park
NT
1
--
Shohelkanov, Max
Rosedale Heights
NT
1
--
Demessie, Daniel
Greenwood
NT
1
--
Edmunds, Andrew
Malvern
NT
1
--
Gelis, Paul
University of To
NT
1
Mens 1500m Senior West
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Grieve, Kyle
Richview CI
4:05.98
1
10
2
Tapley, Ryan
Silverthorn
4:10.10
1
8
3
Scheibelhut, Brent
Etobicoke CI
4:16.13
1
6
4
Mohamed, Mohamed
Silverthorn
4:24.29
1
4
5
Venis, Sam
Vaughan Road Aca
4:54.96
1
2
6
Gutrierrez, Jonathan
York Memorial
4:55.30
1
1
7
Stark, Daniel
Richview CI
4:59.11
1
8
Letounov, Greg
Etobicoke CI
5:20.30
1
9
Burke, Quinn
Runnymede
5:21.28
1
10
Walters, Daniel
West Humber
5:21.92
1
11
Mcchesney-Kl, Isaiah
Runnymede
5:23.25
1
12
Bradbeer, Will
Etobicoke CI
5:39.44
1
13
Dang, Keith
Weston
5:39.71
1
14
Kocsis, Mark
Lakeshore CI - T
5:41.46
1
--
Tweddle, Michael
York Memorial
NT
1
--
Vora, Maulik
West Humber
NT
1
--
Maunder, Dave
Etobicoke CI
NT
1
--
Basinga, Olivier
North Albion
NT
1
--
Lad, Miraj
North Albion
NT
1
--
Wahid, Aatil
Runnymede
NT
1
--
Stastny, Philip
Etobicoke CI
NT
1
Womens 1500m Junior South
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Periera, Maria
Humberside
5:33.92
1
10
2
Anderson, Katie
Malvern
5:37.62
1
8
3
Clarke, Emma
University of To
5:42.68
1
6
4
Sommerville, Katie
Humberside
5:43.82
1
4
5
Ho, Anthea
University of To
5:46.02
1
2
6
esychyshyn, Cassandr
Humberside
5:46.18
1
1
7
Browers, Kara
Monarch Park
5:52.63
1
8
Fogel, Hannah
Humberside
6:15.50
1
9
McKay, Moriah
Riverdale
6:17.16
1
10
Michaliski, Erin
Northern - Toron
6:19.60
1
11
Elhalaby, Yasmeen
Northern - Toron
6:39.39
1
12
Walker, Nickesha
Central Technica
6:59.40
1
--
Vernon, Bailey
Lawrence Park
NT
1
--
Lessard, Marcelle
Monarch Park
NT
1
--
Pekar, nataliya
Monarch Park
NT
1
--
Workentin, Aine
Malvern
NT
1
--
Varma, Sohum
Marc Garneau - T
NT
1
--
Huang, Lily
Northern - Toron
NT
1
Womens 1500m Junior West
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Bruegel, Lisa Van
Vaughan Road Aca
5:36.37
1
10
2
Divito, Cecilia
Etobicoke School
6:13.49
1
8
3
Kang, Seung Min
Silverthorn
6:21.08
1
6
4
Amador, Carolyn
Silverthorn
6:24.23
1
4
5
Pervin, Michelle
Etobicoke School
7:29.76
1
2
--
McTier, Rachel
Richview CI
NT
1
--
Stefenatti, Alessia
Richview CI
NT
1
Womens 1500m Midget South
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Lemiuex, Mackenzie
Humberside
4:48.36
1
10
2
Midgen, Sabina
Northern - Toron
5:29.49
1
8
3
Farmosa, Rebecca
Leaside
5:33.92
1
6
4
Yilmaz, Fatima
East York
5:37.57
1
4
5
Theodorlis, Maddie
Leaside
5:43.72
1
2
6
Lawson, Nicole
Malvern
5:44.35
1
1
7
Goncharenko, Natasha
Humberside
5:45.27
1
8
Zomeveld, Paula
Leaside
5:46.78
1
9
Scott, Hailey
University of To
5:54.63
1
10
Leahy, Michelle
Leaside
5:58.70
1
11
Chan, Adrianne
Riverdale
6:07.52
1
12
Lang, Emma
Malvern
6:08.61
1
13
Morrison, Ciara
Malvern
6:16.89
1
14
Xu, Rose
Northern - Toron
6:24.14
1
15
Su, Diana
Northern - Toron
6:34.25
1
--
Porado, Electa
Humberside
NT
1
--
Ghigliane, Allegra
Lawrence Park
NT
1
--
Jamieson, Isabella
North Toronto
NT
1
--
Anderson, Natalie
Malvern
NT
1
Womens 1500m Midget West
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Tudo, Kathleen
Vaughan Road Aca
5:26.92
1
10
2
Eustace, Emma
Etobicoke CI
5:53.29
1
8
3
Alexsandra, Setchell
Vaughan Road Aca
6:01.75
1
6
4
Chernik, Sasha
Vaughan Road Aca
6:05.04
1
4
5
Harlow, Terran
Etobicoke School
6:10.11
1
2
6
Li, Lauren
Richview CI
6:18.29
1
1
7
Buonvivere, Hanna
Richview CI
6:26.87
1
8
Feher, Ivana
Richview CI
6:30.83
1
9
Muru, Jackie
Richview CI
7:05.85
1
10
Burilo, Sara
Martingrove
7:08.33
1
--
Buyukkocabas, Esma
Etobicoke CI
NT
1
--
Roki, Matea
Etobicoke School
NT
1
--
Solano, Ruth Camano
Scarlett Heights
NT
1
--
Kirk, Tricia
Lakeshore CI - T
NT
1
Womens 1500m Senior South
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Emilio, Sarah
Malvern
4:52.63
1
10
2
Caniso, Melissa
Humberside
4:52.70
1
8
3
McDonald, Madeline
Lawrence Park
4:52.82
1
6
4
Edwards, Samanthaa
Northern - Toron
5:11.33
1
4
5
Jameson, Laura
Humberside
5:50.17
1
2
6
Rogers, Erica
Humberside
6:07.70
1
1
7
Church-Carson, Eilee
Malvern
6:14.33
1
8
Miller, Lauren
Forest Hill - To
7:19.41
1
9
Vu, Diem
Harbord
7:43.74
1
--
Martin, Hilary
Leaside
NT
1
--
Earl, Leandre
Rosedale Heights
NT
1
--
Paratharajan, Panuja
Jarvis
NT
1
--
Spelt, Emma
Leaside
NT
1
Womens 1500m Senior West
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Benjamin, Maddie
Richview CI
5:15.37
1
10
2
Kanko, Lauren
Martingrove
5:41.09
1
8
3
Kirk, Tricia
Lakeshore CI - T
5:41.24
1
6
4
Zvarych, Oksana
Etobicoke CI
5:46.62
1
4
5
Crack, Laura
Vaughan Road Aca
5:48.50
1
2
6
Klos, Inna Crocetti
Etobicoke School
5:51.42
1
1
7
McKinnon, Kelly
Etobicoke CI
5:53.21
1
8
Malfara, Emma
Etobicoke CI
6:07.82
1
9
Huyer, Bryn
Etobicoke CI
6:14.87
1
10
Santos, Nicoli Dos
Vaughan Road Aca
6:48.26
1
11
Coulman, Hayley
Richview CI
7:00.13
1
--
Binns, Meredith
Etobicoke CI
NT
1
--
Pokhey, Alicia
Weston
NT
1
Womens 1500m Steeple Open South
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Edwards, Samanthaa
Northern - Toron
5:33.89
1
10
2
McIntrye, Sally
Malvern
5:45.64
1
8
3
Martin, Hilary
Leaside
5:57.46
1
6
4
Haggart, Allison
Lawrence Park
6:07.82
1
4
5
Russell, Emily
Riverdale
6:40.72
1
2
6
Wood, Elena
Monarch Park
7:05.81
1
1
7
Lam, Wai-Ying
Northern - Toron
7:14.06
1
--
Earl, Leandre
Rosedale Heights
NT
1
--
White, Kelly
Humberside
NT
1
--
Anderson, Katie
Malvern
NT
1
--
Clerk, Madelaine
Lawrence Park
NT
1
Womens 1500m Steeple Open West
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Kanko, Lauren
Martingrove
6:18.28
1
10
2
Huyer, Bryn
Etobicoke CI
6:31.74
1
8
3
McKinnon, Kelly
Etobicoke CI
6:32.39
1
6
4
Marczak, Lindsay
Etobicoke CI
7:29.01
1
4
5
Coulman, Hayley
Richview CI
7:31.32
1
2
--
Chernik, Sasha
Vaughan Road Aca
NT
1
--
Binns, Meredith
Etobicoke CI
NT
1
--
Marczak, Holden
Etobicoke CI
NT
1
--
Buyukkocabas, Esma
Etobicoke CI
NT
1
Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Like
·
Comment
·
Share
·
E-mail
·
104483 views
Post to:
Post as:
Post
46 shares:
TDSSAA South and West Track Championships
,
Bloor CI Track and Field and Cross Country - Toronto, Ontario
,
Central Etobicoke High School Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
,
Central Technical School Track and Field and Cross Country - Toronto, Ontario
view all
0
likes:
1
comment(s)
NIKE Tristan
GREAT WEATHER. SEE YOU AT THE NIKE SPIKE ROOM!
0
·
Like
·
Reply
·
May 10th 2011, 4:40pm
History for TDSSAA South and West Track Championships
Year
Results
Videos
News
Photos
Blogs
2014
1
1
2013
1
1
2012
1
1
2011
1
222
1
2009
1
1
Show 2 more
Hashtags
#toronto-city-champs
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!