Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
TDSSAA South and West Track Championships
May 19th-20th 2015 Toronto, Ontario, Canada
Report
Block
9 Followers
Home
Photos
Blog
News
Attendees
Videos
Records
Info/Results
History for 2011 May 9th to May 10th
Results
Video
News
2015
2014
1
1
2013
1
1
2012
1
1
2011
1
222
1
2009
1
1
Media for 2011
Videos (
222
)
View
+
Photos (
0
)
View
+
Articles (
1
)
View
+
Blogs (
0
)
View
+
Results
2011 Results - Toronto South and West Track and Field Championships
May 11th 2011, 12:40am
Attending groups
RunnerSpace.com/HighSchool
Lakeshore Collegiate Institute Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
West Humber Collegiate Inst Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Eastern Commerce Collegiate Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Oakwood Collegiate Institute Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Etobicoke School of the Arts Track and Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Thistletown Collegiate Inst Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Riverdale Collegiate Institute Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Harbord Collegiate Institute Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Richview Collegiate Institute Track and Field and Cross Country - Toronto, Ontario
RunnerSpace.com/ON
North Toronto Collegiate Institute Track and Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Ctl Commerce Collegiate Inst Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Etobicoke Collegiate Institute Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Northern Secondary School Track and Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Bloor CI Track and Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Martingrove Collegiate Instutute Track and Field and Cross Country - Etobicoke, Ontario
RunnerSpace.com/OFSAA
Lawrence Park Collegiate Inst Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Parkdale Collegiate Institute Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Silverthorn Collegiate Inst Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Marc Garneau Collegiate Inst Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Rosedale Heights Sch Of Arts Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
York Memorial Collegiate Inst Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Weston Collegiate Institute Track and Field and Cross Country - Toronto, Ontario
East York Collegiate Institute Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Jarvis Collegiate Institute Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
George Harvey Collegiate Inst Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Scarlett Hts Entrepreneur Acad Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Malvern Collegiate Institute Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Forest Hill Collegiate Inst Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Humberside Collegiate Inst Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Kipling Collegiate Institute Track and Field and Cross Country - Etobicoke, Ontario
Leaside High School Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Central Technical School Track and Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Western Tech-commercial Sch Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Central Etobicoke High School Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Monarch Park Collegiate Inst Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
University Of Toronto Schools Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Runnymede Collegiate Institute Track and Field and Cross Country - Toronto, Ontario
North Albion Collegiate Inst Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Greenwood Secondary School Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Vaughan Road Academy Track and Field and Cross Country - Scarborough, Ontario
Invited groups
2011
TDSSAA South and West Track Championships
2011 Results - Toronto South and West Track and Field Championships
Published by
Chris Nickinson
May 11th 2011, 12:40am
TDSSAA South and West Track Championships
May 9, 2011 to May 10, 2011
Centennial Stadium, Toronto, ON, CA
« Filter Results by Team: »
Bloor
Central Commerce Collegiate
Central Etobicoke H
Central Technical
East York
Eastern Commerce Collegiate Institute
Etobicoke CI
Etobicoke School of the Arts
Forest Hill - Toronto
George Harvey
Greenwood
Harbord
Humberside
Jarvis
Kipling
Lakeshore CI - Toronto
Lawrence Park
Leaside
Malvern
Marc Garneau - Toronto
Martingrove
Monarch Park
North Albion
North Toronto
Northern - Toronto
Oakwood
Parkdale
Richview CI
Riverdale
Rosedale Heights Sch. of the Arts
Runnymede
Scarlett Heights Entrepreneurial Academy
Silverthorn
Thistletown
University of Toronto
Vaughan Road Academy
West Humber
Western Technical-Commeral
Weston
York Memorial
|
100m
|
200m
|
400m
|
800m
|
1500m
|
3000m
|
2k Steeple
|
80m Hurdles
|
100m Hurdles
|
110m Hurdles
|
300m Hurdles
|
400m Hurdles
|
4x100m Relay
|
4x400m Relay
|
Shot Put
|
Discus
|
Javelin
|
High Jump
|
Long Jump
|
Triple Jump
|
Pole Vault
Mens 800m Junior South
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Rukaj, Rigers
Marc Garneau - T
2:07.51
1
10
2
Foster, Eliot
Malvern
2:14.29
1
8
3
Chukwu, Kelvin
Forest Hill - To
2:15.32
1
6
4
Conan, Kevin
East York
2:15.68
1
4
5
Kirkof, Bolton
Malvern
2:23.22
1
2
6
Kocettrev, Philip
Lawrence Park
2:25.38
1
1
7
Frias, Ryan
Riverdale
2:28.64
1
8
MacDonald, Sandy
Monarch Park
2:28.90
1
9
Schwarzberg, Lurne
Lawrence Park
2:29.58
1
10
Bashie, Ishmum
East York
2:32.99
1
11
Park, Jason
University of To
2:35.83
1
12
Runions, Daniel
Lawrence Park
2:38.48
1
13
Gebrehaymanet, Natna
Greenwood
2:39.41
1
14
Gardner, Jadan
Monarch Park
2:41.91
1
15
Hugessen, Richard
North Toronto
2:43.26
1
16
Scott, Adam
Monarch Park
3:01.38
1
--
Batalvi, Yasir
Monarch Park
NT
1
--
Wilson, Derek
Northern - Toron
NT
1
--
Freedman, David
University of To
NT
1
--
Wang, Yimo
North Toronto
NT
1
--
Biyarslanov, Movladd
Jarvis
NT
1
--
Ratz, Dominic
Parkdale
NT
1
--
Graftstrom, Kevin
Northern - Toron
NT
1
--
McDonald, Matthew
Malvern
NT
1
Mens 800m Junior West
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Favit, Shane
Richview CI
2:04.96
1
10
2
Dziemianko, Leonard
Richview CI
2:12.81
1
8
3
Ganesh, Avin
Weston
2:31.45
1
6
4
Sivapaa, Mathialakan
Thistletown
2:32.74
1
4
5
Sakamoto, Andrew
Silverthorn
2:36.68
1
2
6
Bailey, Mykal
Kipling
2:36.79
1
1
7
Momchilov, Alexander
Martingrove
2:43.45
1
8
Jaswal, Vikrant
West Humber
2:46.72
1
9
Fervaha, Paul
West Humber
2:50.34
1
--
Manzaharez, Bogart
Vaughan Road Aca
NT
1
--
Guppy, Robert
Thistletown
NT
1
--
Sanger, Malcolm
Vaughan Road Aca
NT
1
--
Buck, Scott
Runnymede
NT
1
--
Watling, Braden
Runnymede
NT
1
--
Piotraowski, Dominic
North Albion
NT
1
--
Namasivayam, Kirujan
Martingrove
NT
1
--
Vasilyev, Daniil
Martingrove
NT
1
--
Zadorozhny, Bogdan
Martingrove
DQ
1
Mens 800m Midget South
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Carson, Ben
Leaside
2:01.92
1
10
2
Petta, Michael
Northern - Toron
2:03.71
1
8
3
Carroll, Jake
Humberside
2:08.85
1
6
4
Everard, Taylor
Northern - Toron
2:12.42
1
4
5
Delazzari, David
Leaside
2:13.31
1
2
6
Mulligan, Alex
Malvern
2:15.54
1
1
7
Declan, Lawrence
North Toronto
2:19.19
1
8
Moore, Christopher
Lawrence Park
2:19.58
1
9
Elendt, Maxwel
University of To
2:21.92
1
10
Kreynin, Ilya
University of To
2:22.56
1
11
Hoyte, Kennedy
East York
2:28.21
1
12
Smith, Basil
Monarch Park
2:33.07
1
13
Belanger`, Nicholas
Bloor
2:44.93
1
14
Loparco, JP
Humberside
2:53.73
1
--
Martin, Sean
Lawrence Park
NT
1
--
O'Connor, Jordan
Malvern
NT
1
--
Duffield, Andrew
Leaside
NT
1
--
Kargbo, John
Humberside
DQ
1
Mens 800m Midget West
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Michalski, Caleb
Richview CI
2:19.29
1
10
2
Purvis, Joel
Etobicoke School
2:23.55
1
8
3
Turnbull, Jack
Etobicoke CI
2:25.96
1
6
4
Bessai, Santiago
Etobicoke School
2:26.77
1
4
5
Burley, Eli
Etobicoke School
2:32.56
1
2
6
Majluf, Sergio
Martingrove
2:55.30
1
1
--
Kocsis, Mark
Lakeshore CI - T
NT
1
--
Degirmenci, Sencol
Central Etobicok
NT
1
--
Learmonth, Jamie
Richview CI
NT
1
--
Stastny, Dominic
Etobicoke CI
NT
1
--
McCullough, Connor
Etobicoke CI
DQ
1
--
Banerji, Retom
Etobicoke CI
DQ
1
Mens 800m Senior South
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Masil-Mitro, Liam
Forest Hill - To
2:00.47
1
10
2
Gordon, Andrew
Northern - Toron
2:00.99
1
8
3
Everard, Gareth
Northern - Toron
2:03.15
1
6
4
Ahmed, Sangau
Central Commerce
2:06.00
1
4
5
Bernausoh, Dean
East York
2:06.70
1
2
6
O'Gorman, Gillis
Malvern
2:10.60
1
1
7
Bugaj, Kacper
Marc Garneau - T
2:15.24
1
8
Manitowabi, Mario
East York
2:16.89
1
9
Cabal, Nicholas
Humberside
2:17.39
1
10
Uy, Gabriel
Parkdale
2:19.56
1
11
Kaye, Mark-Anthony
Lawrence Park
2:19.59
1
12
Goldenberg, Brendan
Monarch Park
2:21.23
1
13
Giancola, Nicolas
North Toronto
2:25.23
1
14
Jeffery, Sam
Northern - Toron
2:26.09
1
15
Baigent, Will
Parkdale
2:32.02
1
16
Wong, Kyle
Humberside
2:33.57
1
17
Gebrehimet, Rustom
Greenwood
2:42.16
1
18
Hagos, Mulugeta
Greenwood
2:45.54
1
--
Kita, Anthony
Monarch Park
NT
1
--
Hernandez, Carlos
Forest Hill - To
NT
1
--
Shehu, Donald
Forest Hill - To
NT
1
--
Miller, Daniel
Eastern Commerce
NT
1
--
Mehmood, Noman
Jarvis
NT
1
--
Demessie, Daniel
Greenwood
NT
1
--
Sarjeant, Jon
Lawrence Park
NT
1
Mens 800m Senior West
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Grieve, Kyle
Richview CI
1:56.51
1
10
2
Tapley, Ryan
Silverthorn
1:56.98
1
8
3
Scheibelhut, Brent
Etobicoke CI
2:03.08
1
6
4
Mohamed, Mohamed
Silverthorn
2:07.78
1
4
5
Venis, Sam
Vaughan Road Aca
2:13.71
1
2
6
Mohammed, Radwan
Kipling
2:20.54
1
1
7
Stastny, Philip
Etobicoke CI
2:26.89
1
8
Walters, Daniel
West Humber
2:30.62
1
9
Yusaf, Farhan
Weston
2:33.59
1
10
Hornby, Harrison
Etobicoke CI
2:33.61
1
11
Svirplis, Peter
Richview CI
2:36.50
1
12
Cruz, Elber
York Memorial
2:37.26
1
13
Burke, Quinn
Runnymede
2:44.41
1
14
Lad, Miraj
North Albion
2:46.88
1
--
Burey, Devante
Weston
NT
1
--
Vora, Maulik
West Humber
NT
1
--
Tweddle, Michael
York Memorial
NT
1
--
Vo, David
Weston
NT
1
--
Singh, Harjunderpal
West Humber
NT
1
--
Basinga, Olivier
North Albion
NT
1
--
Chapman, Richard
Runnymede
NT
1
--
Letounov, Greg
Etobicoke CI
NT
1
--
Anderson, Theo
North Albion
NT
1
--
Wahid, Aatil
Runnymede
NT
1
--
Stark, Daniel
Richview CI
NT
1
--
Mcchesney-Kl, Isaiah
Runnymede
NT
1
Womens 800m Junior South
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Kyritsis, Christina
East York
2:20.10
1
10
2
Yarranton, Brynne
University of To
2:23.79
1
8
3
Danson, Andrienne
Monarch Park
2:39.35
1
6
4
Kilian, Alex
Monarch Park
2:41.31
1
4
5
Pamjvani, Sarah
Malvern
2:43.27
1
2
6
esychyshyn, Cassandr
Humberside
2:44.97
1
1
7
Clarke, Emma
University of To
2:54.96
1
8
Chan, Jillian
North Toronto
3:01.85
1
9
Chen, Jennifer
Northern - Toron
3:14.25
1
10
Rogers, Jacqueline
Humberside
3:20.95
1
11
Vallero, Paula
Humberside
3:23.71
1
--
Parfenyck, Maryana
Forest Hill - To
NT
1
--
Wang, Betty
Forest Hill - To
NT
1
--
Vakicevic, Sara
Riverdale
NT
1
--
Lessard, Marcelle
Monarch Park
NT
1
--
Coogan, Eliza
Monarch Park
NT
1
--
Huang, Lily
Northern - Toron
NT
1
--
Stevens, Madi
Monarch Park
NT
1
--
Pekar, nataliya
Monarch Park
NT
1
Womens 800m Junior West
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
McTier, Rachel
Richview CI
2:55.14
1
10
2
Amador, Carolyn
Silverthorn
2:56.85
1
8
3
Kang, Seung Min
Silverthorn
3:15.92
1
6
--
Stefenatti, Alessia
Richview CI
NT
1
--
Kortee, Fola
Weston
NT
1
Womens 800m Midget South
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
McGregor, Margue
Leaside
2:35.46
1
10
2
Midgen, Sabina
Northern - Toron
2:37.15
1
8
3
Nardi, Danielle
Northern - Toron
2:38.84
1
6
4
Kita, Helena
Monarch Park
2:41.66
1
4
5
Zlahtic, Keira
Lawrence Park
2:48.36
1
2
6
Anderson, Natalie
Malvern
2:48.57
1
1
7
Zomeveld, Paula
Leaside
2:48.73
1
8
Theodorlis, Maddie
Leaside
2:48.97
1
9
Yilmaz, Fatima
East York
2:50.58
1
10
Leahy, Michelle
Leaside
2:52.04
1
11
Lang, Emma
Malvern
2:52.62
1
12
Scott, Hailey
University of To
2:57.41
1
13
Chan, Adrianne
Riverdale
3:01.44
1
14
Xu, Rose
Northern - Toron
3:02.83
1
15
Constantino, Michell
Jarvis
3:03.93
1
16
Morrison, Ciara
Malvern
3:07.47
1
17
Spanton, Victoria
Malvern
3:12.92
1
18
Shrestha, Nishtha
Parkdale
3:16.00
1
19
Lock, Emily
Monarch Park
3:22.60
1
20
Wymer, Olivia
Malvern
3:27.56
1
--
Zhu, Wei Yu
Northern - Toron
NT
1
--
Krause, Natalie
Northern - Toron
NT
1
--
Dolma, Ngawang
Parkdale
NT
1
--
Cherer, Naomi
Humberside
NT
1
--
Sprack, Kate McCubbi
Rosedale Heights
NT
1
--
Thomas, Aliyah
Riverdale
NT
1
--
Pinfold, Julie-Ann
East York
NT
1
--
Farmosa, Rebecca
Leaside
NT
1
--
Goncharenko, Natasha
Humberside
NT
1
--
Porado, Electa
Humberside
NT
1
Womens 800m Midget West
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Tudo, Kathleen
Vaughan Road Aca
2:38.90
1
10
2
Eustace, Emma
Etobicoke CI
2:50.13
1
8
3
Santos, Hannah Dos
Vaughan Road Aca
2:55.60
1
6
4
Li, Lauren
Richview CI
2:56.30
1
4
5
Lewis, Madeline
Vaughan Road Aca
3:17.29
1
2
6
Mohamed, Ilhan
Kipling
3:51.27
1
1
7
Rannarine, Tiffany
Kipling
3:53.02
1
--
Eves, Megan
Silverthorn
NT
1
--
Alexsandra, Setchell
Vaughan Road Aca
NT
1
--
Muru, Jackie
Richview CI
NT
1
--
Kirk, Tricia
Lakeshore CI - T
NT
1
--
Burilo, Sara
Martingrove
NT
1
--
Solano, Ruth Camano
Scarlett Heights
NT
1
--
Buonvivere, Hanna
Richview CI
NT
1
Womens 800m Senior South
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Hill, Samantha
Eastern Commerce
2:21.68
1
10
2
Caniso, Melissa
Humberside
2:22.21
1
8
3
McDonald, Madeline
Lawrence Park
2:23.55
1
6
4
Walmsley, Honor
Rosedale Heights
2:24.35
1
4
5
McIntrye, Sally
Malvern
2:27.72
1
2
6
Edwards, Samanthaa
Northern - Toron
2:35.16
1
1
7
Chenskikh, Darya
Forest Hill - To
2:41.79
1
8
Musa, Amina
Lawrence Park
2:50.65
1
9
Jameson, Laura
Humberside
2:51.12
1
10
Rogers, Erica
Humberside
2:53.31
1
11
Muneeswaran, Mayuri
Jarvis
3:02.14
1
12
Pinfold, Julie-Ann
East York
3:06.04
1
13
Zimbalatti, Bella
Monarch Park
3:15.28
1
14
Qu, Meng
Monarch Park
3:39.56
1
--
Miller, Lauren
Forest Hill - To
NT
1
--
Hung, Jackie
University of To
NT
1
--
Spelt, Emma
Leaside
NT
1
Womens 800m Senior West
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Benjamin, Maddie
Richview CI
2:26.86
1
10
2
Klos, Inna Crocetti
Etobicoke School
2:37.21
1
8
3
Zvarych, Oksana
Etobicoke CI
2:42.27
1
6
4
Crack, Laura
Vaughan Road Aca
2:45.19
1
4
5
Marczak, Holden
Etobicoke CI
2:47.98
1
2
6
Abernethy, Maddie
Etobicoke CI
2:58.18
1
1
7
Hussein, Anisa
Scarlett Heights
3:33.05
1
--
Duncan, Alesia
Weston
NT
1
--
Auguste, Elizabeth
Weston
NT
1
Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Like
·
Comment
·
Share
·
E-mail
·
104483 views
Post to:
Post as:
Post
46 shares:
TDSSAA South and West Track Championships
,
Bloor CI Track and Field and Cross Country - Toronto, Ontario
,
Central Etobicoke High School Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
,
Central Technical School Track and Field and Cross Country - Toronto, Ontario
view all
0
likes:
1
comment(s)
NIKE Tristan
GREAT WEATHER. SEE YOU AT THE NIKE SPIKE ROOM!
0
·
Like
·
Reply
·
May 10th 2011, 4:40pm
History for TDSSAA South and West Track Championships
Year
Results
Videos
News
Photos
Blogs
2014
1
1
2013
1
1
2012
1
1
2011
1
222
1
2009
1
1
Show 2 more
Hashtags
#toronto-city-champs
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!