Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
TDSSAA South and West Track Championships
May 19th-20th 2015 Toronto, Ontario, Canada
Report
Block
9 Followers
Home
Photos
Blog
News
Attendees
Videos
Records
Info/Results
News
Write News
RSS Feed
Folders
2009 - (1 articles)
2011 - (1 articles)
2012 - (1 articles)
2013 - (1 articles)
2014 - (1 articles)
Featured
0
Misc News
1
All
1
2013 Results - TDSSAA South and West Track Championships
May 15th 2013, 5:00am
Search
2013 Results - TDSSAA South and West Track Championships
Published by
RunnerSpace.com/OFSAA
May 15th 2013, 5:00am
Comments
TDSSAA South and West Track Championships
May 13, 2013 to May 14, 2013
Centennial Stadium, Toronto, ON, CA
« Filter Results by Team: »
Central Technical
East York
Eastern Commerce Collegiate Institute
Etobicoke CI
Etobicoke School of the Arts
George Harvey
Harbord
Humberside
Jarvis
Lawrence Park
Leaside
Malvern
Martingrove
Monarch Park
North Albion
North Toronto
Northern - Toronto
Oakwood
Parkdale
Richview CI
Riverdale
Rosedale Heights Sch. of the Arts
Runnymede
Silverthorn
Thistletown
University of Toronto
Vaughan Road Academy
West Humber
Weston
York Memorial
|
100m
|
200m
|
400m
|
800m
|
1500m
|
3000m
|
1500m Steeple
|
2k Steeple
|
80m Hurdles
|
100m Hurdles
|
110m Hurdles
|
300m Hurdles
|
400m Hurdles
|
4x100m Relay
|
4x400m Relay
|
Shot Put
|
Discus
|
Javelin
|
High Jump
|
Long Jump
|
Triple Jump
|
Pole Vault
Mens 400m Junior South
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
John, Tyrell
Northern - Toron
55.25
1
10
2
Furneaux, Connor
Leaside
56.86
3
8
3
Timmins, Aidan
Humberside
58.17
3
6
4
Avalos, Miles
Humberside
58.41
3
4
5
Gleason, Daniel
Lawrence Park
59.38
1
2
6
McGregor, JD
Leaside
59.89
2
1
7
Zupancic, Stefan
Humberside
59.95
2
8
Fahey, Brendan
Rosedale Heights
1:00.23
1
9
Perez, Franklin
Monarch Park
1:00.54
2
10
Conka, Brian
Jarvis
1:01.15
3
11
Carter-Duran, Jacob
Harbord
1:01.18
1
12
Ho, Jasper
University of To
1:02.83
1
13
Lawrence, Conor
Riverdale
1:03.82
2
14
Madia, Owen
Northern - Toron
1:04.42
1
15
Osborne, Rafe
Leaside
1:04.82
1
16
Miller, Simon
Humberside
1:06.15
2
--
Christo, Liam
Northern - Toron
DQ
2
--
Krekora, Mateusz
Riverdale
DNS
3
--
Hoque, Dhaniel
Jarvis
DNS
3
--
Ellinas, Adam
Riverdale
DNS
3
--
Soter-Parsons, Micha
Monarch Park
DNS
2
--
Stevens, Kyle
Riverdale
DNS
3
--
Garrido, Nicholas
Lawrence Park
DNS
2
Mens 400m Junior West
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Anderson, Ishan
Silverthorn
55.64
1
10
2
Trivino, Jason
Silverthorn
1:00.39
1
8
3
Tondo, Brilliant
Vaughan Road Aca
1:01.09
1
6
4
Ahsan, Safeer
York Memorial
1:01.94
1
4
5
Tang, Ngoc Hai
Runnymede
1:10.06
1
2
--
Holness, Tyvaughn
West Humber
DNS
1
--
Ta, Kevin
Weston
DNS
1
Mens 400m Midget South
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Petersen, Michael
Malvern
55.72
4
10
2
Zhang, Kevin
Riverdale
59.28
2
8
3
Hunt, Jeremy
University of To
59.43
4
6
4
Kawaguchi, Brett
Leaside
1:01.85
4
4
5
Wells, Matthew
Lawrence Park
1:02.12
1
2
6
Gardner, Jason
Lawrence Park
1:02.96
4
1
7
Harvey, Michael
Central Technica
1:03.51
3
8
Sik, Stanley
Riverdale
1:04.57
4
9
Kwan, Michael
Riverdale
1:05.04
2
10
Tran, Jimmy
Jarvis
1:05.83
3
11
Iorga, Andrei
Lawrence Park
1:06.64
1
12
Li, Daniel
Riverdale
1:06.92
4
13
Kosmopoulos, Andrew
Lawrence Park
1:07.29
1
14
Kash, Tyson
Northern - Toron
1:07.31
1
15
Ganeshalingam, Vithu
Jarvis
1:08.77
3
16
Vincent, Sean
Riverdale
1:09.79
3
17
Silverman, Adam
North Toronto
1:13.07
3
18
Vargas, Mario
Harbord
1:16.40
2
--
Fitzpatrick, John
North Toronto
DNS
4
--
Anderson, Alexander
Malvern
DNS
2
--
Gleason, Patrick
Lawrence Park
DNS
1
--
Abraham, Ammanuel
Monarch Park
DNS
4
--
Walker, Timothy
Lawrence Park
DNS
3
--
Cutts, Christian
Parkdale
DNS
2
--
Sorga, Andri
Lawrence Park
DNS
3
Mens 400m Midget West
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Lemonious, Markel
Runnymede
58.48
1
10
2
Samuels, Jayden
West Humber
59.52
1
8
3
Robinson, Paul
Silverthorn
1:00.45
3
6
4
Duale, Osman
Martingrove
1:02.48
2
4
5
Hogeboom-Burr, Ian
Etobicoke School
1:03.10
3
2
6
Bennett, Lyndon
West Humber
1:03.39
1
1
7
Fenech, Malcolm
Runnymede
1:03.77
1
8
Thomas, Stefan
Weston
1:05.07
3
9
Appiah, Hasmey
Thistletown
1:05.57
2
10
Zumbansen, Malte
Etobicoke School
1:10.10
3
11
Train, Joseph
Etobicoke School
1:14.20
2
12
Patel, Kevin
York Memorial
1:17.68
3
13
Hassan, Abdullahi
Runnymede
1:25.95
2
--
Cope, Callum
Etobicoke CI
DQ
2
--
LeBlanc, Jake
Etobicoke School
DQ
3
--
Nailor, Luke
Richview CI
DNS
3
--
Landaverde-, Gabriel
Weston
DNS
2
--
Draper, Mark
Richview CI
DNS
3
--
Miller, Steven
North Albion
DNS
1
--
Samuel, Troy
North Albion
DNS
2
--
AbuShakla, Amer
Etobicoke CI
DNS
2
Mens 400m Senior South
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Rose, Jordan
Oakwood
55.71
1
10
2
Feeney, Bryan
Northern - Toron
55.85
2
8
3
Huycke, Peter
Lawrence Park
56.08
3
6
4
Vannarajah, Vinusan
Jarvis
57.03
3
4
5
Smith, Basil
Monarch Park
57.13
3
2
6
Wilson, Derek
Northern - Toron
57.80
1
1
7
Dell, Jonathon
Leaside
58.70
1
8
Doris, Jack
Lawrence Park
59.23
3
9
Chan, Michael
Leaside
1:01.05
3
10
Gott, Peter
North Toronto
1:01.63
3
11
Khan, Hamzah
Malvern
1:02.71
1
12
Yee, Thomas
Riverdale
1:04.48
1
13
Redinger, Oren
Northern - Toron
1:04.94
2
14
Malcolm, James
Monarch Park
1:06.11
3
15
Wong, Gordon
Humberside
1:10.81
2
16
Lai, Martin
Monarch Park
1:13.73
2
--
Mulaffer, Thariq
Harbord
DNS
2
--
Kao, Jimmy
Riverdale
DNS
1
--
Park, Jason
University of To
DNS
1
--
Harper, Liam
Harbord
DNS
1
--
Biyarslonov, Arthur
Jarvis
DNS
3
--
Scinocca, Will
Monarch Park
DNS
2
--
Sergnese, Ryan
Northern - Toron
DNS
2
--
Kraja, Zef
Northern - Toron
DNS
2
Mens 400m Senior West
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Vasilyev, Daniel
Martingrove
54.96
2
10
2
Monaco, Remi
Vaughan Road Aca
55.23
3
8
3
Jones, Jemar
Silverthorn
57.23
3
6
4
Morant, Jeovani
York Memorial
57.42
3
4
5
Huynh, Khoa
Vaughan Road Aca
59.59
3
2
6
Milanovic, Marko
Silverthorn
59.76
2
1
7
Purvis, Joel
Etobicoke School
59.98
3
8
Alliman, Kahleel
West Humber
1:00.23
2
9
Cetinic, Zach
Etobicoke School
1:00.99
3
10
Hart, Jonathan
North Albion
1:01.99
2
11
Abdullahi, Mohamed
North Albion
1:03.31
2
12
Clarke, Ryan
Runnymede
1:03.61
1
13
Lawson, Ashton
North Albion
1:03.81
2
14
Tran, Bryan
West Humber
1:09.29
1
15
Smith, Alex
Etobicoke CI
1:11.45
2
--
Pandya, Prasann
North Albion
DNS
2
--
White, Dwayne
West Humber
DNS
1
--
Gianini, David
Etobicoke CI
DNS
1
--
Cantor, Jorge
Etobicoke School
DNS
3
--
Patel, Saajan
North Albion
DNS
1
--
Ganesh, Avin
Weston
DNS
3
Womens 400m Junior South
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Papaioannou, Stephan
Leaside
1:07.09
3
10
2
Smith, Amy
Leaside
1:07.63
3
8
3
Mikelberg, Emma
Lawrence Park
1:09.65
3
6
4
Williams, Sedona
Malvern
1:11.16
1
4
5
Sanetos, Samantha
Lawrence Park
1:12.86
2
2
6
Liu, Lucy
Leaside
1:13.73
3
1
7
Menesses, Laura
Lawrence Park
1:13.90
1
8
Regnier, Gillian
Northern - Toron
1:16.26
2
9
Tudor, Andra
Northern - Toron
1:16.78
1
10
Loo, Hannah
Leaside
1:16.95
3
11
Richards, Christine
North Toronto
1:19.51
3
12
Ayow-James, Keslyn
Monarch Park
1:19.64
3
13
Stilman, Eden
Lawrence Park
1:22.32
1
14
Wu, Sophie
Monarch Park
1:22.77
2
15
Milos, Hadley
Northern - Toron
1:25.83
1
16
Berger, Sarah
Northern - Toron
1:27.88
2
17
Quarin, Hannah
Northern - Toron
1:29.12
2
--
Huang, Betty
Jarvis
DQ
2
--
Chiang, Eliza
Humberside
DNS
1
--
Ford, Tianna
Oakwood
DNS
2
--
Petsis, Thea
Leaside
DNS
3
--
Carefoote, Catherine
Northern - Toron
DNS
1
--
Lim, Lisabeth
Northern - Toron
DNS
1
--
Yip, Jodi
Northern - Toron
DNS
2
--
Cotter, Emilia
Parkdale
SCR
2
Womens 400m Junior West
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Whiteley, Rachael
Richview CI
1:08.46
1
10
2
Krueger, Rachel
Etobicoke School
1:12.85
1
8
3
Cristavao, Candice
Etobicoke CI
1:13.95
1
6
4
Abou-Khrebieh, Samar
Martingrove
1:18.42
1
4
5
Wara, Sara
Martingrove
1:34.39
1
2
--
Cherry, Megan
Martingrove
SCR
1
--
Satguneswar, Elaseya
Weston
SCR
1
--
Ahmed, Nujhat
Weston
SCR
1
--
Sternig, Kara
Silverthorn
SCR
1
Womens 400m Midget South
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Thompson, Tamarah-Le
Oakwood
1:05.60
1
10
2
Diamond, Molly
Malvern
1:09.12
4
8
3
Fitzgerald, Danielle
Malvern
1:09.71
4
6
4
Harris, Aleesha
Malvern
1:10.50
3
4
5
Shirzad, Arya
North Toronto
1:11.31
3
2
6
McBain, Molly
Malvern
1:14.08
1
1
7
MacDonald, Taylor
Lawrence Park
1:14.63
2
8
Midgen, Janna
Northern - Toron
1:15.44
1
9
MacLellen, Madeline
Lawrence Park
1:15.77
4
10
Brass, Kirsten
North Toronto
1:16.96
3
11
Axelson, Jennifer
Northern - Toron
1:17.34
2
12
Leckie, Sahhara
Monarch Park
1:17.41
3
13
Hoang, Lan
Harbord
1:18.33
2
14
Spangenbery, Isabell
Oakwood
1:18.73
1
15
Twin, Karen
Riverdale
1:19.69
4
16
Sugiyama, Samantha
Lawrence Park
1:20.99
1
17
Kechnie, Julia
Monarch Park
1:21.38
3
18
Gregory, Shyla
Oakwood
1:22.43
2
19
Tourkan, Sarah
Jarvis
1:22.99
2
20
Thachil, Amy
Northern - Toron
1:28.26
1
--
Gayler, Samantha
Monarch Park
DNS
3
--
Bethel, Nashauna
Riverdale
DNS
4
--
Wentzel, Olivia
Leaside
DNS
4
--
Warren, Adrien
Riverdale
DNS
1
--
Kriz, Nicole
Leaside
DNS
3
--
Rhamey, Emma
Jarvis
DNS
3
--
Bouchard, Tiffany
Jarvis
DNS
2
--
Morgan, Emily
Lawrence Park
DNS
4
--
Lee, Rachel
University of To
DNS
1
--
Steven, Claire
Lawrence Park
DNS
4
Womens 400m Midget West
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Rouse, Savannah
Vaughan Road Aca
1:00.00
3
10
2
Lin, Katrina
Richview CI
1:10.98
3
8
3
Barnard, Claire
Etobicoke CI
1:11.59
2
6
4
Cheung, Vicoria
Etobicoke CI
1:12.51
2
4
5
Donaldson, Keyanna
West Humber
1:14.24
1
2
6
Calderon, Ginelle
West Humber
1:14.54
3
1
7
Nguyen, Carol
Etobicoke School
1:15.16
3
8
Sviryova, Arife
Etobicoke CI
1:16.03
2
9
Pena, Lauryn
Thistletown
1:19.63
1
10
Reid, Cyesha
West Humber
1:20.11
2
11
Hominuk, Taylor
Etobicoke School
1:20.54
3
12
Nguyen, Donna
Weston
1:20.92
3
13
Mullings, Dana
Thistletown
1:24.89
3
14
Leshchyshen, Olena
Etobicoke School
1:29.88
3
--
Raposo, Laura
Runnymede
DQ
1
--
Salamone, Madison
Martingrove
DNS
2
--
Vuong, Natalie
Weston
DNS
1
Womens 400m Senior South
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Powell, Micha
Leaside
1:00.12
3
10
2
Kyritsis, Christina
East York
1:00.96
3
8
3
Yarranton, Brynne
University of To
1:01.74
3
6
4
Hall, Chloe
North Toronto
1:03.86
3
4
5
Nardi, Danielle
Northern - Toron
1:06.39
1
2
6
McGregor, Margue
Leaside
1:08.63
2
1
7
Graham, Emily
Humberside
1:09.16
2
8
Tryczynska, Alicja
Humberside
1:10.25
2
9
Lawrence, Hannah
Jarvis
1:10.34
3
10
Lee, Rebecca
Jarvis
1:12.07
3
11
Kennedy, Alice
Humberside
1:22.76
1
12
Dubber, Dora
Monarch Park
1:22.78
1
13
Dubber, Clara
Monarch Park
1:23.66
2
--
Harvey-Ridout, Rosli
Malvern
DNS
1
--
Mar, Kendall
Malvern
DNS
1
--
Chan, Jillian
North Toronto
DNS
2
--
Zlahtic, Keira
Lawrence Park
DNS
3
--
Thorson, Abby
North Toronto
DNS
3
--
Kelsall, Shannon
North Toronto
DNS
2
Womens 400m Senior West
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Metcalfe, Kristen
Etobicoke School
1:03.81
1
10
2
Schultz, Revee
Vaughan Road Aca
1:05.02
1
8
3
Li, Lauren
Richview CI
1:07.02
1
6
4
McCreath, Asasha
West Humber
1:07.49
1
4
5
Zerrouky, Latifa
Richview CI
1:14.33
1
2
6
Bianca, Thompson
West Humber
1:17.13
1
1
--
Jackson, Jemeika
North Albion
DNS
1
Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Hashtags
#toronto-city-champs
36 shares:
TDSSAA South and West Track Championships
,
Central Technical School Track and Field and Cross Country - Toronto, Ontario
,
East York Collegiate Institute Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
,
Eastern Commerce Collegiate Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
view all
0
likes:
0
comment(s)
History for TDSSAA South and West Track Championships
Year
Results
Videos
News
Photos
Blogs
2014
1
1
2013
1
1
2012
1
1
2011
1
222
1
2009
1
1
Show 2 more
Hashtags
#toronto-city-champs
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!